Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce Oddział w Piotrkowie Trybunalskim

Grażyna Fałek nagrodzona na gali 160-lecia Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami
Obchody Jubileuszu 160-lecia Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce. Organizacja założona została 1 listopada 1864 roku i jest największą ogólnopolską organizacją ochrony zwierząt, skupia obecnie 96 jednostek terenowych. Oddział TOZ w Piotrkowie prowadzi od 1993 roku schronisko dla Bezdomnych Zwierząt. Nagroda "Kryształowego Serca" dla prezes TOZ w Piotrkowie, Grażyny Fałek to zwieńczenie niemal 30 lat pracy na rzecz zwierząt w mieście oraz regionie. W ramach obchodów Towarzystwo wręczyło 160 medali "160 serc na 160 lat Towarzystwa" oraz przyznane zostały 3 kryształowe serca za szczególne zasługi dla najznakomitszych członków Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce. Nagrody otrzymali: Grażyna Fałek, Danuta Mikusz – Oslislo oraz Andrzej Stolarczyk. Grażyna Fałek prezes TOZ w Piotrkowie nie ukrywa, że nagroda to wspaniałe podsumowanie dotychczasowej ponad 30-letniej pracy na rzecz zwierząt w Piotrkowie oraz regionie.


Oddział w Piotrkowie został zaproszony na galę 160-lecia Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Bardzo się cieszę, że zostałam wyróżniona i doceniono pracę moją, jak i całego oddziału organizacji. Praca na rzecz zwierząt bezdomnych to nie tylko opieka, ale i reprezentowanie zwierząt przed organami sprawiedliwości. Bywają chwilę miłe, gdy nasi podopieczni idą do kochających domów, jest to dla nas największa nagroda - mówiła Grażyna Fałek, prezes oddziału TOZ w Piotrkowie Trybunalskim. Grażyna Fałek przypomina, że Oddział Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Piotrkowie został w październiku 2024 roku odznaczony brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.




Koty🐈 podlegają prawnej ochronie❗ Ustawa o ochronie zwierząt w art. 11 a ust. pkt. 2 nakłada na każdy samorząd terytorialny obowiązek opieki nad kotami wolno bytującymi w tym ich dokarmianie. A więc prawne regulacje właściwej spółdzielni, czy wspólnoty mieszkaniowej nie mogą być sprzeczne z prawem wyższego rzędu, jakim jest ustawa o ochronie zwierząt. W świetle prawa uznane za świadome znęcanie się nad zwierzętami jest: - złośliwe straszenie lub drażnienie zwierząt – art. 6 ust. 2 pkt. 9 ustawy, - zamykanie zwierząt w pomieszczeniach zamkniętych bez możliwości wydostania się skazując je na śmierć z powodu głodu i pragnienia -art. 4 pkt. 12 ustawy, - nieuzasadnione i niehumanitarne uśmiercanie zwierząt i znęcanie nad nimi – art. 6 ust 1 i 1 a ustawy. Należy pamiętać, że przedmiotowa ustawa wskazuje w art. 1, iż człowiek winien jest okazać zwierzęciu poszanowanie, ochronę i opiekę, a art. 5 informuje, że każde zwierzę wymaga humanitarnego traktowania. Wszystkim tym, którzy okazują pomoc zwierzętom, w szczególnie trudnym okresie zimowym serdecznie dziękujemy.💙



NIE! DLA UDZIAŁU DZIECI W POLOWANIACH❗
Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce, jako najstarsza działająca od 1864 r. organizacja stojąca na straży praw zwierząt w Polsce jest przeciwna udziałowi dzieci w polowaniach.⛔ Każdy, komu leży na sercu ❤ los dzieci i zwierząt w Polsce powinien zabrać głos w tej sprawie i wyrazić swój zdecydowany sprzeciw❗ Pamiętajcie, Posłowie decydujący o tym projekcie zostali wybrani przez Was❗ Muszą wiedzieć, że Polacy mówią NIE takiemu prawu❗ Piszczcie i interweniujcie u swoich lokalnych Posłów❗

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Kancelaria Premiera, Kancelaria Prezydenta RP, Elżbieta Witek - poseł na Sejm RP


Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce wystosowało do Premiera RP protest przeciwko odstrzałowi dzików, oto jego treść:

Pan
Mateusz Morawiecki
Premier Rzeczpospolitej Polskiej

Do Zarządu Głównego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce wpłynęły w ostatnich dniach bardzo liczne protesty od zbulwersowanych obywateli w sprawie planowanego masowego odstrzału dzików do liczby 200 tysięcy osobników, który został zaakceptowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz przez Ministerstwo Środowiska, za jednoczesną rekomendacją Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Nasza Organizacja pragnie wyrazić jednoznaczne stanowisko, iż najbardziej istotnym elementem rozwiązywania wskazanego problemu jest trwałe i sukcesywne wdrażanie działań mających na celu zapobieganie jego występowaniu, a nie stwarzanie pozornych, a jednoczenie okrutnych działań, które tylko ograniczą go na krótki okres. Rozumiejąc konieczność eliminacji z określonego obszaru zwierząt dzikich mogących stanowić ewentualne zagrożenie dla człowieka lub jego gospodarki należy w naszej ocenie uruchamiać przede wszystkim systemy bezpieczeństwa względem zwierząt gospodarskich w celu nie rozpowszechniania zjadliwej choroby zakaźnej zwierzęcej, a nie zaakceptowanie wyboru drastycznych i negatywnie odbieranych przez społeczeństwo metod eliminacji dzików, poprzez ich odstrzał.

Należy uznać bezspornie, że odstrzelenie dzików nie ograniczy ich obecności na określonym obszarze, ponieważ żadne terytorium ekosystemu nie pozostaje na stałe puste. Po ewentualnej eliminacji określonych osobników tego gatunku, niebawem nowe zwierzęta pojawią się w ich miejscu. Należy tez pamiętać, że przemieszczające się na wskutek akcji polowań stada dzików mogą jedynie przyczynić się do przesuwania się wirusa na tereny dotychczas nie objęte zapowietrzeniem. Zalecenia Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności opracowane w 2017 roku, które odnoszą się do ograniczania wirusa ASF, wręcz odradzają stosowanie metody masowego ostrzału zwierząt.

To nie dziki wchodzą na teren chlewni, ale to sam człowiek poprzez swoje na ogół niedbalstwo i brak właściwych zasad bioasekuracji i stosowania właściwych metod dezynsekcji może przyczyniać się do poszerzania wirusa ASF.

Argumenty o braku możliwości wdrożenia do skutku metody redukcji dzików poza ich odstrzałem, są nie przekonujące i przypominają wybór drogi na skróty kosztem życia zwierząt. Obecne masowe protesty samych myśliwych odnośnie planowanej akcji masowego odstrzału dzików są dowodem, że jest ona bezsensowna i zawiera elementy najbardziej niewłaściwego podejścia człowieka do żywych istot. Według wielu analityków badania naszego ekosystemu, tak masowy odstrzał tych zwierząt może nawet przyczynić się do eliminacji tego gatunku w wielu rejonach Polski. Planowany drastyczny odstrzał tych zwierząt może w końcu wpłynąć na określone zagrożenia dla całego ekosystemu, w tym na właściwą egzystencję innych dzikich zwierząt, a także przyczynić się do gwałtowanego przyrostu populacji określonych gatunków gryzoni. Innym poważnym według naszej oceny zagrożeniem podnoszonym przez wielu naukowców jest brak rzetelnej analizy, jakie ostateczne dopuszczalne zagęszczenie dzika na określonym areale powierzchni może spowodować rzeczywiste ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa ASF.

Dlatego zwracamy się z prośbą do Pana Premiera, o podjęcie bezpośredniej interwencji w celu przekonania wskazanych powyżej decyzyjnych przedstawicieli określonych instytucji państwowych oraz Głównego Inspektoratu Weterynarii do wyboru skutecznej, a jednocześnie humanitarnej metody ograniczania obecności zwierząt dzikich mogących ewentualnie zagrozić gospodarce człowieka oraz zdrowiu zwierząt hodowlanych. Planowany na styczeń 2019 roku odstrzał dzika w Polsce jest nie do zaakceptowania i pogodzenia z rozumieniem właściwej roli oraz działania człowieka w środowisku naturalnym.

Pełna treść pisma znajduej się pod tym adresem.

"Im bar­dziej poz­naję ludzi, tym bar­dziej kocham zwierzęta."

Szanowni Państwo, po raz kolejny Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce organizuje społeczną kampanię przeciw porzucaniu zwierząt w okresie wakacyjnym „Nie porzucaj!”. W związku z tym faktem i powagą tematu bestialskiego porzucania zwierząt, o których donoszą codziennie media, prosimy Państwa o rozpropagowanie idei kampanii poprzez jej publikację w Państwa lokalnych mediach. Poruszana przez nas, co roku sprawa porzucania zwierząt nie pozostaje w oderwaniu od budowania społeczeństwa obywatelskiego w obszarze humanitaryzmu i wrażliwości społecznej. W związku z powyższym Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce działające od 1864 r. prosi Państwa o pomoc w tak ważnej społecznie sprawie. Z podziękowaniami i pozdrowieniami Prezes Zarządu Głównego TOZ w Polsce Łukasz Balcer

Wakacje to piękny czas letniego wypoczynku, w trakcie, którego bardzo łatwo jednak zapomnieć, że w miesiącach letnich liczba porzuconych zwierząt wzrasta, co roku o 30%! Hasło tegorocznej kampanii „NIE PORZUCAJ!” brzmi: "Pies ma świadomość 3 letniego dziecka! Czy porzuciłbyś swoje dziecko?". Mamy głęboką nadzieję, że przesłana informacja, dotykająca tak poważnego problemu, skłoni Państwa do rozpropagowania kampanii „NIE PORZUCAJ!”, jak i samej idei przeciwdziałania okrucieństwu wobec zwierząt.
Link do spotu kampanii na Facebook
Link do spotu kampanii na You Tube

Wakacje to piękny czas letniego wypoczynku ale… czy wiecie, że w miesiącach letnich liczba porzuconych zwierząt wzrasta co roku o 30%! Już po raz kolejny Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce realizuje cykliczną kampanię wakacyjną „NIE PORZUCAJ!”, która została zapoczątkowana w 2005 r. pod patronatem św. pamięci Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Bezgranicznie ufający właścicielowi pies czy kot nie mogą na ogół pojąć tego co je spotkało, dlatego bardzo często zwierzęta oczekują w miejscu ich porzucenia na swojego pana, bywa że całymi tygodniami. Niektóre z nich za swoją wierność płacą najwyższą cenę, umierając w cierpieniu z powodu wycieńczenia organizmu lub ginąc pod kołami samochodów. Niekiedy umierając i ciągle czekając na swojego właściciela przywiązany do drzewa!

Przesłaniem spotu kampanii „NIE PORZUCAJ!” w 2017 r. jest hasło: „Porzucając członka rodziny, zasługujesz by potraktowano cię tak samo!”. Wskazuje to, że to co zrobimy bezgranicznie ufającemu nam zwierzęciu wróci po latach do nas.

Mamy głęboką nadzieję, że przesłana Państwu informacja dotycząca tak poważnego problemu zainteresuje na tyle, że skłoni do rozpropagowania spotu kampanii „NIE PORZUCAJ!” jak i samej idei przeciwdziałania okrucieństwu wobec zwierząt. Z wyrazami szacunku Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce W walce o prawa zwierząt od 1864 r.


Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce ma długie tradycje. To jedna z najstarszych tego typu organizacji na świecie. Powstała 1 listopada 1864 roku i zjednoczyła we wspólnej pracy wielu sławnych Polaków- między innymi Henryka Sienkiewicza i Bolesława Prusa. Towarzystwo jest organizacją charytatywną i apolityczną, stworzoną po to, by chronić zwierzęta, by im pomagać i dbać o nie, a często walczyć o ich prawa, których ludzie tak często nie szanują i nie przestrzegają.

Oddział Towarzystwa w Piotrkowie Trybunalskim skupia się na kilku polach między innymi:

  • interwencyjnym
  • edukacyjnym-dydaktycznym
  • sprawowania opieki nad bezdomnymi zwierzętami

Zachęcamy wszystkich do wstąpienia do Towarzystwa, dzięki czemu można nie tylko wspomóc naszą działalność, ale również poznać interesujących ludzi, pracujących z zapałem na rzecz naszych zwierzaków i włączyć się w prace, które oprócz wymiernych efektów dają i wiele radości.


Każdego z nas - niech tylko dobije starości! - czeka chwila wejścia na tę ostatnią szosę i ruszenia w podróż, z której nie ma powrotu. A ja muszę przyznać, że noszę w sercu niedorzeczne marzenie, aby mi wówczas towarzyszyli Puzon i Kot. Dobrze byłoby też mieć parę ptaków nad głową i żeby jeszcze z nami szedł żółw. Wtedy odchodzić będziemy powoli i wystarczy czasu, abym dobrych kilka razy odwrócił głowę i obejrzał się na życie - jakiekolwiek było - z miłością i żalem.
Jerzy Waldorff, Wybór pism